Genel

Yedekleme Türleri Nelerdir ?(Full, Incremental, Differential)

Veri koruma ve kurtarma, her sistem yöneticisi için çok önemli bir konudur, her gün dünya çapında veri kayıpları yaşanmaktadır.

Veri Yedekleme Nedir?
Veri yedekleme, bir veri kaybı olayından sonra kopyalanan kümenin kurtarılmasına izin vermek için verilerin bir kopyasını alma veya çoğaltma işlemidir. Veri yedekleme, veri korumasını sağlayabilir ve bunun için farklı veri yedekleme yöntemleri vardır.

Bu yazımızda yedekleme türlerini / yöntemlerini ve avantajlarını açıklayacağız.

Yedekleme Türleri

  • Full Backup (Tam yedekleme)
  • Incremental Backup (Artımlı yedekleme )
  • Differential Backup (Diferansiyel Yedekleme)
  • Synthetic Backup (Sentetik Yedekleme)
  • Incremental forever Backup (  Artımlı Sonsuza Kadar Yedekleme)

Yukarıda listelenen yedekleme türlerinde, tam, artımlı ve diferansiyel yedekleme, herkesin duyması gereken temel türlerdir, ancak sentetik ve artımlı sonsuza kadar yedekleme, veri yedekleme pazarında iki yeni türdür. Yukarıda belirtilen tiplerin yanı sıra, ayna yedekleme, ters artımlı yedekleme ve sürekli yedekleme gibi çeşitli tipler vardır.

Bu 5 farklı tip, 3 varyasyon hakkında bilgi edinmek ve hangisinin ortamınıza uygun olduğunu bulmak için okumaya devam edin.

Full Backup (Tam Yedekleme)

Tam yedekleme, yedekleme için yapılandırdığınız verilerin tam bir kopyasıdır. Ancak, daha fazla kaynak tüketir, bu yedekleme türünü periyodik olarak almak kaynak tüketiminizi azaltmak için faydalı olacaktır.

Örnek:
2 TB veri yedeğini almak ve 10 TB depolama aygıtında saklamak istediğinizi düşünün. Günlük olarak tam bir yedekleme yaparsam (5 gün boyunca), yalnızca 3 veya 4 tam yedek depolayabilirim.

Sorunuzu anlayabiliyorum, 2 TB veri yedekleme ve depolama 10 TB ise, o zaman mantıklı bir şekilde 5 günlük tam yedeklemem olmalıdır. Burada, 2TB veri günlük olarak bunun içinde meydana gelen değişikliklere sahip olabilir. Başlangıçta 2 TB ve ertesi gün dosya ekler veya değişiklikler yaparsam ilk 2 TB’a 0.5 TB eklenmesine neden olur, bu yüzden şimdi 2.5 TB’um var.

İlgili Yazı :  Google Gibi Davranan Robot Çağrı Şirketine Ceza!

Bu senaryoda, yedekleme ve geri yükleme işleminin tamamlanması uzun zaman alacak ve ayrıca daha büyük bir depolama kaynağına da ihtiyacınız olacak. Bu tür yedeklemeleri haftalık / aylık olarak taşıyabilirsiniz.

Full-Backup

Incremental backup (Artımlı yedekleme)

Tam yedeklemenin dezavantajlarının üstesinden gelmek için, Incremental backup (Artımlı yedeklemeler )kavramından bahsedelim.
Bu, önceki yedeklemeden bu yana yalnızca değişen verileri yedekleyerek kaynak tüketimini azaltır.

Örneğin Pazartesi günü tam bir yedekleme yapılandırdığınızı ve ardından haftanın geri kalanında artışlı olduğunu varsayalım. Şimdi, Salı’nın yedeklemesi Pazartesi’den bu yana değişen verileri içerecek. Çarşamba günkü yedekleme, Salı gününden bu yana değişen verileri içerecek.

Incremetal-Backup

Bununla zaman ve depolamadan daha az yararlanabilirsiniz.

Ancak, geri yükleme işlemi sırasında artımlı yedeklemeyi kullanmanın dezavantajımız da vardır. Yedekleme verilerini Çarşamba gününden geri yüklemem gerekirse, önce Pazartesi günkü tam yedeklemeyi, ardından Salı günkü artımlı yedeklemeyi ve Çarşamba günkü artan zaman dilimini geri yüklemem gerekir.

Differential backup (Diferansiyel yedekleme)

Diferansiyel yedekleme, son tam yedeklemeden bu yana değiştirilen verileri yedeklemenizi sağlar.

Artımlı Yedekleme ve Diferansiyel Yedekleme Arasındaki Fark

Artımlı yedekleme ve diferansiyel yedekleme arasında her zaman bir yanlış anlama vardır. Özetlemek gerekirse, diferansiyel yedekleme son tam yedeklemeden bu yana değiştirilen tüm verileri içerirken, Artımlı yedekleme önceki yedeklemeden bu yana değiştirilen tüm verileri içerir.

Differential-Backup

Diferansiyel yedekleme – örnek: Pazartesi günü tam bir yedekleme yapılandırdıysanız ve haftanın geri kalanında diferansiyel yedekleme yaptıysanız, Salı günkü yedekleme, Pazartesi günkü tam yedeklemeden bu yana yapılan değişiklikler olacaktır. Çarşamba günkü yedekleme, Pazartesi’den bu yana değişen verileri içerecek.

Diferansiyel yedekleme, artımlı yedekleme ile karşılaştırıldığında daha kısa geri yükleme süresi sağlar, ancak veri boyutu artarsa geri yükleme süresi değişebilir.

Synthetic full backup (Sentetik tam yedekleme)

Sentetik bir tam yedekleme, tam bir yedekleme alır ve tam bir tam yedekleme sağlamak için aşağıdaki artımlıları birleştirir. Sentetik tam yedekleme bir kenara depolanır ve ardından artımlı gerçekleştirilir.

İlgili Yazı :  Windows 10 20H1 Insider Preview Build 18917 Güncellemsi Yayımlandı İşte Yenilikler

Sentetik bir tam yedeklemenin diğer yedekleme türlerine göre avantajı vardır, yani artımlı yedekleme ve diferansiyel yedekleme ile karşılaştırıldığında geri yüklemesi kolaydır ve ayrıca kaynak kullanımını azaltır.

Synthetic-full-backup

Artımlı yedekleme Türü – Her Zaman Artımlı

Artımlı sonsuza kadar yedekleme, artımlı normal yedeklemeye benzer. Yedekleme işlemi tam bir yedekleme alarak başlar ve bundan sonra, yalnızca artımlı yedeklemeler sonsuza kadar gerçekleştirilir.

Normal artımlı ve artımlı sonsuza kadar yedekleme arasındaki fark geri yükleme için daha fazla kurtarma noktasına sahip olabileceğiniz daha uzun bir iplikçik için verilerin kullanılabilirliğidir.

Mirror backup (Ayna yedeklemesi)

Yansıtma yedeklemesi, tam bir yedeklemeye benzer, çünkü ad kaynak verilerin tam bir kopyasıdır.

Yansıtma yedeklemesi, hedefte yalnızca en yeni dosya sürümünü depolar ve dosyalar kaynak olarak ayrı olarak depolanır. Bu, geri yükleme işlemini gerçekleştirmek zorunda kalmadan dosyalara doğrudan erişmenizi sağlar. Bu nedenle, veriler hedefteki tek bir dosyaya sıkıştırılmadığından / şifrelenmediğinden en hızlı yedekleme yöntemi olarak kabul edilir.

En hızlı yedekleme yöntemi olmasına rağmen, size büyük bir aksaklık verir, çünkü yalnızca sıkıştırılmadan yapılan verilerin tam kopyası olduğundan, depolama alanınızdan daha fazla yer kaplar. Ve ayna yedeklemenin bir başka önemli dezavantajı, yedekleme verilerinin önceki sürümlerinin izini tutmamasıdır.

Artımlı yedeklemeyi ters çevir

Artımlı yedekleme olarak, bu ters artımlı yedekleme başlangıçta tam bir yedekleme alır ve yalnızca artımlı yedekleme olarak değişiklikleri yakalar, ancak bu artımlı yedeklemeler tam yedeklemeye geri dönüşümlü olarak enjekte edilir, böylece tam yedeklemenin en son sürümü haline gelir. Bu ters artımlı yedekleme, tam yedeklemenin en son sürümünü içerdiğinden daha hızlı kurtarma sağladığı için daha elverişlidir.

Ters artımlı yedekleme, artımlı yedekleme yerine elverişlidir, çünkü eğer bir artış bozulursa geri yükleme işlemi son derece tartışmalıdır; ters artımlı yedeklemede, tüm art arda tam yedeklemeyle birleşir ve size tam bir puan geri kazandırır.

İlgili Yazı :  Murphy Kanunları Nedir ?

Continuous backup (Sürekli Yedekleme)

Sürekli Yedekleme, bir değişiklik yapıldığında yedeklendiği şekliyle “gerçek zamanlı yedekleme” olarak da adlandırılır.

Önceki tüm yedekleme türleri düzenli aralıklarla çalıştırılırken, sürekli yedekleme dosyayı gerçek zamanlı olarak izler ve değişiklik yapıldığı anda dosya yedeklenir.

İlk yedekleme tam bir yedekleme olur ve art arda yapılan yedeklemeler yalnızca bir değişiklik olduğunda gerçekleşecek olan artımlıdır.

İş sürekliliğini sağlamak için sürekli veri korumasına sahip olmak istiyorsanız, bu yedekleme türü seçilebilir.

5 1 vote
Article Rating
Kaynak
https://www.vembu.com/blog/types-backup-explained-full-incremental-differential-synthetic-forever-incremental/
Etiketler

agah

Herkesin tek hakkı var.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Kapalı
Kapalı