Linux

Ubuntu 20.04’e Yükseltme Nasıl Yapılır

Buradaki Ubuntu 20.04 sürümü ile muhtemelen Ubuntu 20.04 sürümüne yükseltme yapmayı düşünüyorsunuz – ama bunu nasıl yapıyorsunuz?

Aslında oldukça kolay. Ve bu kılavuzda size şu anda Ubuntu 18.04 veya Ubuntu 19.10’dan Ubuntu 20.04’e yükseltmek için gerekli adımları göstereceğim, nokta sürümleri için beklemenize gerek yok.

Doğrudan yarı yolla iyi bir internet bağlantısıyla 20.04’e yükseltebileceğiniz için bir .iso indirmeniz, USB flash sürücü ile uğraşmanıza veya dosyalarınızdan herhangi birini kaybetmenize gerek yoktur.

Yükseltmeden önce (ne zaman seçerseniz seçin) önemli dosyaların ve sistem ayarlarının, nokta dosyalarının ve kritik içeriğin yedeğini almanızı öneririm. Ayrıca işler ters giderse bazı ‘kurtarma’ medyalarını da elinizde bulundurun. Asla bilemezsin.

Son olarak, 23 Nisan’dan önce 20.04’e yükselttiyseniz, “son” sürümü almak için hiçbir şeyi yeniden kurmanız GEREKMEZ. Bekleyen tüm yazılım güncellemelerini yüklemeye devam edin ve hazırsınız.

Ubuntu 20.04’e Yükseltme

Ubuntu 20.04 sürümü resmi olarak 23 Nisan 2020’de başlayacak. 5 yıllık uygulama ve güvenlik güncellemeleriyle desteklenecek ve sizi Temmuz 2025’e kadar götürecek.

Ubuntu 18.04 veya Ubuntu 19.10’dan 20.04’e yükseltebilirsiniz. Ubuntu 16.04 LTS’yi çalıştırırsanız, önce 18.04’e yükseltmeniz gerekir.

Ubuntu 20.04’e yükseltmek için ihtiyacınız olacak:

  • Çalışan bir internet bağlantısı
  • Tamamen güncellenmiş bir Ubuntu 18.04 LTS veya Ubuntu 19.10
  • Bir tutam sabır

Her dağıtım için gerekli olan kesin adımlar biraz farklı olduğundan dikkatli bir şekilde okuyun.

Not: 32 bit Ubuntu sürümünden Ubuntu 20.04 sürümüne yükseltemezsiniz. 32-bit mimariye destek 19.10’da düştü.

Ubuntu 18.04 LTS’den yükseltme

upgrade to ubuntu 18.10 from 18.04

Ubuntu 20.04’e yükseltmenin en kolay yolu, yayınlanmasını beklemek – ya da öyle mi?

Ubuntu 18.04 LTS kullanırsanız, Ubuntu 20.04’ün Temmuz ayına kadar mevcut olacağı konusunda bilgilendirilmezsiniz;

İlgili Yazı :  Solaris Tek Kullanıcı Modunda (BootSingle User Mode)Önyükleme

Bu, istikrarı en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan standart bir uygulamadır (sonuçta bir LTS bununla ilgilidir).

Temmuz ayının yayınlanmasından önce 18.04’ten Ubuntu 20.04’e yükseltme yapmak için yükseltme tercihleri ayarınızı aşağıdaki gibi değiştirmeniz gerekir:

  • “Yazılım ve Güncellemeler” i açın
  • “Güncellemeler” sekmesini seçin
  • “Bana yeni bir Ubuntu sürümünü bildir” seçeneğini “Herhangi bir yeni sürüm için” olarak değiştir

Şimdi yazılım güncelleyici, 23 Nisan’dan sonra rutin kontrolünü yaptığında, yeni sürümü “görecek” ve size bildirecektir. Sadece “Yükselt” e tıklamanız yeterli, gerisini tahmin edebilirsiniz! 😉

Şu komutu kullanarak Ubuntu 20.04’ü Ubuntu 18.04’ten “zorla” kaldırabilirsiniz:

sudo do-release-upgrade -d

Ubuntu 19.10’dan yükseltme

Dahili yazılım güncelleme aracını kullanarak Ubuntu 19.10’u 20.04’e yükseltebilirsiniz.

Yükseltme istemi aynı anda herkese görünmez, bu nedenle yayın gününde anında görmüyorsanız panik yapmayın ve sabırlı olmaya çalışın.

Sisteminiz tamamen güncel olduğu sürece, yükseltme işleminin a. masaüstü açılır penceresi. Gerisini yapmak için gördüğünüzde ‘Yükselt…’ düğmesini tıklamanız yeterlidir.

Sabırsız? Bu komutu kullanarak yeni bir kararlı Ubuntu sürümünü kontrol etmeye zorlayabilirsiniz:

sudo do-release-upgrade -c -d

Sunulan talimatları izleyin.

To force upgrade to Ubuntu 20.04 run:

sudo do-release-upgrade -d

Bu komut, yeni bir geliştirme sürümü olup olmadığını denetler, tüm üçüncü taraf PPA’larını devre dışı bırakır ve sisteminizin uygun listesini, odak geliştirme dallarına (yükseltmenizi tamamlamak için gereken güncellenmiş paketleri aldığı yerden) işaret edecek şekilde yeniden yazar.

do-release-upgrade command

Komutu verdikten sonra başka herhangi bir düğmeye basmayın. Değişiklikleri hesaplamasını bekleyin. İnternet bağlantınızın güvenilir olmasını sağlayın, belirtildiği şekilde devam edin.

İstendiğinde yükseltmeyi reddetmeyi seçerseniz, biyonik (18.04) veya eoan (19.10) depolarını manuel olarak yeniden etkinleştirmeniz gerekecektir. Bu otomatik olarak YAPILAMAZ.

Yükseltmenin çoğu otomatik olarak gerçekleşir, yani beklemekten başka bir şey yapmanız gerekmez (ve terminalde sizi bekleyen tüm hatları izleyin).

İlgili Yazı :  Nagios Ağ İzleme Aracını RHEL 8’e Kurma

Bununla birlikte, sisteminizi yapılandırmaya bağlı olarak tamamen terk etmeyin, işlem sırasında bir noktada tek paketin üzerine yazılması için Y veya N tuşuna basmanız gerekebilir (ve siz yapana kadar değişmez).

Tamamlandığında, yenilenmiş Focal Fossa deneyiminin keyfini ilk elden çıkarmanız istendiğinde sisteminizi yeniden başlatın.

vote
Article Rating

agah

Herkesin tek hakkı var.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Kapalı
Kapalı