Linux

Ubuntu 20.04| 18.04’te Kilit Ekranını Kapatma

Bu kısa eğitim, öğrencilere ve yeni kullanıcılara Ubuntu 20.04|18.04’te kilit ekranının nasıl devre dışı bırakılacağını veya kapatılacağını gösterir .

Ubuntu masaüstünüzden kısa bir süre uzaklaşırsanız, başkalarının dosyalarınıza veya programlarınıza erişmesini önlemek için ekranı otomatik olarak kilitleyecektir. Bu özellik, güvenlik nedeniyle dahil edilmiştir.

Bilgisayarınızın kısa bir süre sonra otomatik olarak kilitlenmesini istemiyorsanız aşağıdaki adımlar masaüstünde Ubuntu kilit ekranını nasıl devre dışı bırakacağınızı gösterir.

Sağ üst köşedeki sistem menüsünü seçip menü bölmesindeki kilit simgesine tıklayarak ekranı manuel olarak da kilitleyebilirsiniz. Bu, ekranı anında kilitleyecektir.

Masaüstünüze dönmek için, oturum açma ekranını ortaya çıkarmak için kilit ekranı perdesini kaldırın. Oturum açmak için şifrenizi girin.

Ekranınız kilitlendiğinde, diğer kullanıcılar parola ekranındaki Başka bir kullanıcı olarak oturum aç seçeneğine tıklayarak kendi hesaplarında oturum açabilirler. Bitirdiklerinde masaüstünüze geri dönebilirsiniz.

Ubuntu kilit ekranı iyidir, ancak bazen can sıkıcı olabilir. Güvenlik konusunda endişeleriniz yoksa ve hangisinin kilit ekranını kapatacağınızı öğrenmek için aşağıdan devam edin.

Ubuntu kilit ekranını devre dışı bırakmak için, sağ üst köşedeki sistem menüsünü (system menu) tıklayın ve Ayarlar(Setting)’ı seçin.

ubuntu dash dock

Ardından soldaki menüden Gizlilik(Privacy)’i seçin ve gizlilik seçeneklerini gösterin. Gizlilik bölmesinde Ekran Kilidi(Screen Lock)’ni seçin.

ubuntu screen lock disable

Ekran Kilidi(Screen Lock) tıklandığında, devre dışı bırakma seçeneği görüntülenir. Aşağıda gösterildiği gibi devre dışı bırakmak için düğmeyi KAPALI(OFF) olarak işaretleyin.

ubuntu disable screen lock

Çıkabilirsiniz ve bitirdiniz. Bilgisayarınız boşta kaldığında ekranını bir daha asla kilitlemeyecektir.

5 1 vote
Article Rating
İlgili Yazı :  Postman Ubuntu 20.04 | 18.04 Üzerine Nasıl Kurulur

agah

Herkesin tek hakkı var.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Kapalı
Kapalı