Linux

Ubuntu 19.04 (Disco Dingo) Yükseltme (Upgrade)

Ubuntu 19.04’e (Disco Dingo) yükseltme konusunda yardım isteyen öğrenciler ve yeni kullanıcılar için, aşağıdaki adımlar başlamak için harika bir yer olmalı…. Disco Dingo 18 Nisan 2019’da piyasaya sürülecek… (bu yazı itibariyle, bu yarın), bu yüzden nasıl yükselteceğinizi öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz.

Ubuntu 18.04’ü çalıştıran ve yükseltmek isteyenler için, en azından doğrudan yapamadıklarını bilmek hayal kırıklığına uğrayabilirler…

Ubuntu 18.04’ten, son olarak 19.04’e yükseltme yapmadan önce 18.10’a yükseltme yapmanız gerekir.

Bugün 17 Nisan olduğundan (bu yazının yazıldığı tarihte), birkaç saat içinde, 18.04 veya 18.10’dan Ubuntu 19.04’e başarıyla geçmek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli.

Bu kısa eğitimde, Ubuntu 18.10’un en son 19.04 Disco Dingo’ya nasıl yükseltileceğini öğrenmek isteyen öğrenciler ve yeni kullanıcılar gösterilmektedir.

1.Adım: Yükseltme için Ubuntu Güncellemeleri

Ubuntu masaüstünü yükseltmeden önce, yüklü olan tüm paketleri en son sürümlerine güncellediğinizden emin olun…. Bu, Ubuntu’nun Yazılım Güncelleyici uygulamasıyla kolayca yapılabilir…

Ubuntu masaüstünü güncellemek için Ubuntu’nun Aktivitelerine Genel Bakış’ı açın ve Yazılım Güncelleyiciyi arayın… ardından açmak için seçin.

Ubuntu software updater

Yazılım Güncelleyici açıldığında, güncellenebilecek tüm paketleri güncellemenizi isteyebilirsiniz… Uygunsa, tüm paketleri güncellemeye devam edin…

Upgrade ubuntu 19.04

İşiniz bittiğinde, Yazılım Güncelleyiciyi yeniden açın ve bilgisayarın güncel olduğunu görmelisiniz….

2 Adım : Ubuntu 18.10’dan Ubuntu 19.04’e yükseltme

Şimdi masaüstünüz güncellendiğinde, Ubuntu 19.04… ‘e yükselmeye devam edin. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin ..

Öncelikle, Ubuntu Activities Overview’i tekrar açın, bu sefer Yazılım ve Güncellemeleri aramak isteyeceksiniz…

Ubuntu upgrade to 19.04

Açıldığında, Güncellemeler sekmesini seçin ve Beni yeni bir Ubuntu sürümünden haberdar et ayarının yapıldığını doğrulayın Herhangi bir yeni sürüm için… Değilse, seçin ve değişikliklerinizi kaydedin ve kapatın.

Ubuntu 18.04 olan LTS olmayan sürümler için, yeni sürüm sürümleri için güncelleme bildirimlerini değiştirmelisiniz. Ubuntu LTS sürümleri için sonraki LTS olmayan sürümlere geçebilmek için bu sürümde değişiklik yapmanız gerekir.

İlgili Yazı :  Linux Bilgisayarı Kapatma ve Yeniden Başlatma Komutları
Ubuntu 19.04 upgrade

Ubuntu yükseltme bildirim ayarlarını değiştirdikten sonra, çalıştır komut kutusunu açmak için klavyenizdeki Alt + F2 tuşlarına basın… bu kutu Ubuntu komutlarını çalıştırmanıza izin verir… açıldığında, aşağıdaki komutları Enter tuşuna basarak yazın.

Güncelleme yöneticisi komutuyla -c seçeneği, desteklenen en son sürümden dağıtım yükseltmesini kontrol eder…

update-manager -c

Alt + F2 tuşlarına basarak komut penceresini açamıyorsanız, komut terminal konsolunu açın veya Ctrl + Alt + T tuşlarına basın ve yukarıdaki komutu çalıştırın …

Son sürümden önce geliştirme sürümüne geçmek istiyorsanız, aşağıdaki komutları -d seçeneğiyle çalıştırabilirsiniz.

update-manager -d

Güncelleme yöneticisi komutuyla -d seçeneği, desteklenen en yeni sürümden geliştirme sürümüne yükseltme yapmanızı sağlar…

Genel olarak, 19.04 sürüm öncesi sürümüne yükseltme yapmamalısınız. Sürüm öncesi sürüm hala geliştirilme aşamasındadır ve üretim ortamı için uygun olmayabilir.

Bundan sonra, Ubuntu 19.04’ün şu anda hazır olduğuna dair bir bildirim görmeli…. Yükseltme sihirbazını başlatmak için Yükseltme… düğmesini tıklayın.

Her şey hazır olduğunda, “Upgrade” (Yükseltmeye Başla) düğmesini tıklayın.

İnternetinizin hızına bağlı olarak, bu işlem birkaç dakika ile birkaç saat arasında sürebilir…… Ubuntu masaüstünün yükseltilmesinden sonra, yeni Ubuntu’nuzun Keyfini çıkarın 🙂

vote
Article Rating
Kaynak
https://websiteforstudents.com/how-to-upgrade-to-ubuntu-19-04-disco-dingo-desktop-today/
Etiketler

agah

Herkesin tek hakkı var.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
guest
3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Burak
Burak
10 ay önce

Ben güncelleme yaptım. Güncelleme kurduktan sonra siyah ekran geldi. – işareti yanıp sönüyor. Pc açılmıyor.

osman cihaner
osman cihaner
9 ay önce
Reply to  Burak

bende de oldu aynı şey….
alt+F2 tuşuna basınca hatanın kaynağını belirtir bir ifade ile Terminal ekranı geliypr.
burada sudo apt update yazıp entere bas
sonra sudo apt dist-upgrade yazıp entere bastığında güncelleme devam eder.
En azından benim ki böyle oldu.

Başa dön tuşu
3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Kapalı
Kapalı