Linux

Linux Çekirdeği 5.7.1 İlk Kararlı Sürüm ibaresini Aldı

En son Linux çekirdeği 5.7 serisi bugün, kernel.org web sitesinde durumunu ‘ana hattan’ ‘kararlı ‘olarak değiştiren ilk nokta sürümünü aldı, yani artık toplu olarak kullanılmaya hazır.

Bir hafta önce 31 Mayıs 2020’de başlatılan Linux 5.7 çekirdek serisi, yeni ve geliştirilmiş exFAT dosya sistemi uygulaması, x86 CPU’lar için frekans değişmez zamanlayıcı muhasebe özelliği ve daha iyi genel performans için termal farkında bir zamanlayıcı gibi çeşitli güzellikler tanıttı.

Ayrıca, çekirdeği dönüş odaklı programlama saldırılarına karşı korumak için bpf-lsm, ARM64 Çekirdek İşaretçi Kimlik Doğrulaması adı verilen yeni bir BPF tabanlı Linux Güvenlik Modülü, ayrıca vDPA cihaz desteği, geliştirilmiş perf grup profili oluşturma ve birçok güç yönetimi iyileştirmesi getirdi.

Sonuçta, çoğu yeni çekirdek serisi gibi, onu yükseltmeye değer. Bu nedenle, ünlü Linux çekirdek geliştiricisi Greg Kroah-Hartman bugün ilk kararlı, Linux çekirdeği 5.7.1’i duyurdu.

Bu, Linux 5.7 çekirdek serisinin artık kernel.org web sitesinde ‘kararlı’ olarak işaretlendiği, yani çoğu Linux OS entegratörünün artık GNU / Linux dağıtımlarına yükleyebileceği anlamına geliyor.

Linux çekirdeği 5.7.1 aslında 115 ekleme ve 17 silme ile sadece 19 dosyayı değiştiren çok küçük bir güncelleme. Çoğunlukla bazı kablosuz ve HID sürücülerini günceller, XBox One Wi-Fi adaptörünün daha yeni sürümleri için destek ekler ve bazı hataları düzeltir.

Bir GNU / Linux dağıtım yöneticisi veya en son ve en gelişmiş Linux çekirdeğine yükseltmek isteyen bir güç kullanıcısıysanız, Linux 5.7.1 çekirdek kaynak tarball’ını şu anda kernel.org’dan indirebilirsiniz.

Herkes, Linux çekirdeği 5.7.1’in yükseltmeden önce en sevdikleri GNU / Linux dağıtımlarının kararlı yazılım havuzlarına inmesini beklemelidir. Arch Linux, bugün itibariyle Linux çekirdeği 5.7’ye yükselen ilk dağıtım gibi görünüyor.

5 1 vote
Article Rating
İlgili Yazı :  Ubuntu Üzerine OpenVPN Kurulumu
Kaynak
https://9to5linux.com/linux-kernel-5-7-gets-first-point-release-its-now-ready-for-mass-adoption
Etiketler

agah

Herkesin tek hakkı var.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Kapalı
Kapalı