Linux

KDE Plasma 5 için En İyi Linux Dağıtımları

GNOME dışında, KDE Plasma, parlak simgeler ve harika bir görünüm ve hisle çarpıcı bir görünüme sahip güçlü ve baskın masaüstü ortamlarından biridir. KDE Plazma evrim geçirdi ve her zamankinden daha canlı ve zarif.

Bu inceleme, KDE Plasma 5’i destekleyebilecek En İyi Linux dağıtımlarından bazılarına derinlemesine bir bakış sunuyor.

1. Manjaro KDE

Manjaro, 3 Masaüstü sürümünde indirilebilir: GNOME, XFCE ve KDE Plasma. Ancak, düpedüz zarif ve gösterişli KDE Plasma 5 ortamı ile diğerlerinden sıyrılan KDE Plasma sürümüdür. Bu kılavuzun yazılması sırasında en son sürüm KDE 5.18.4’tür.

Zevkinize / tercihinize göre şekillendirebileceğiniz gerçekten harika menülerle modern ve şık bir görünüme sahiptir. Kullanımı basit, gerçekten etkileyici ve kullanıcı dostu kullanıcı arayüzü olduğu konusunda inkar edilemez. Her şey kutudan çıkar ve görünüm ve hissi iyileştirmek için uygulayabileceğiniz iyileştirmeler konusunda seçim yapmakta zorlanırsınız.

Manjaro KDE

Varsayılan dosya yöneticisi, aynı zamanda bir web tarayıcısı olarak da hizmet veren Konqueror’un yerini alan Dolphin yöneticisidir.

Manjaro Dolphin Manager

Tercih ettiğiniz masaüstü arka planını kolayca ayarlayabilir, temayı, widget stilini ve çok daha fazlasını değiştirebilirsiniz. KDE Plazma, basitlik ve esneklik dokunuşuyla kullanıcı dostu bir deneyim isteyen kullanıcılar için özel olarak tasarlanmıştır.

Bu incelemeyi yazarken, KDE’de bulunan en son Manjaro, hem 32 bit hem de 64 bit olarak mevcut olan Manjaro 20.0.3’tür.

2. Kubuntu

Varsayılan olarak, Kubuntu, Ubuntu’nun avantajlarının modern, hafif ve çekici bir kullanıcı arayüzüyle birleşimi olan KDE ile birlikte gelir. Plazma dalgasına binenler için, en son sürümün zaten farkında olabilirsiniz. Kubuntu 20.10 (Groovy Gorrila), 9 Haziran 2020 itibariyle KDE Plazma 5.19 ile birlikte gönderilir.

İlgili Yazı :  Ubuntu 18.04 Üzerinde Mono (Derleyici) Kurulumu
Kubuntu Linux

KDE 5.19, masaüstü öğelerinin ve widget’larının tutarlılığı ve birliği göz önünde bulundurularak geliştirilmiştir. Bu, kullanılabilirliği artırır ve kullanıcılara masaüstleri üzerinde daha iyi kontrol sağlar. Genel olarak bileşenlerin kullanımı çok daha kolaydır ve kullanıcılara zevkli bir deneyim sunar.

Giriş yaptıktan sonra, fark edeceğiniz ilk şey, masaüstünüze bir renk sıçraması ekleyen yeni göz alıcı duvar kağıdı olacaktır. Masaüstünde herhangi bir yere tıklayıp menüden “Masaüstünü yapılandır” seçeneğini seçip farklı bir duvar kağıdı seçmekten çekinmeyin.

Kubuntu, Breeze ve Breeze Dark arasından seçim yapabileceğiniz üç tema var. Sistem monitörü ve medya oynatma uygulaması gibi çeşitli widget’lar, yeni bir ferahlatıcı görünüm sağlamak için elden geçirildi. Genel çekiciliği iyileştirmek ve kullanıcı deneyimini iyileştirmek için eklenen birçok ince iyileştirme var.

KDE 5.19 ayrıca, uygulamaların titremesini en aza indiren ve böylece göz yorgunluğunu azaltan yüzey altı kırpma özelliğini içeren Dolphin dosya yöneticisi ile birlikte gelir. Ek olarak, başlık çubuğundaki simgeler, renk düzenine uyacak şekilde yeniden renklendirilerek etkin bir şekilde kolayca görünür hale getirildi.

Kubuntu Dolphin Manager

KDE 5.19 ayrıca, yeni kullanıcılar oluştururken aralarından seçim yapabileceğiniz, güzelce tasarlanmış yeni bir avatar seti içerir.

Kubuntu Avatars

KDE Kubuntu 20.04 LTS yalnızca 64 bit mimaride mevcuttur.

3. KDE Neon

KDE Neon, artık Ubuntu 20.04’te yeniden oluşturulan topluluk tabanlı bir işletim sistemidir. KDE Neon, Ubuntu LTS sürümünün kararlılığı ve güvenliği ile birlikte KDE topluluğunun en son Plazma deneyimini sunar. Bu, onu en yeni Plazma sürümlerini denerken veya test ederken başvurulacak ideal sistem yapar.

KDE Neon

KDE Neon’u denemek için, Kullanıcı Sürümü gidip indirmek isteyeceğiniz şeydir. Buggy olan Testing sürümünün aksine, KDE topluluğunun en son sürümleriyle birlikte kararlı bir yapıda gelir.

İlgili Yazı :  Ubuntu'da Doptor CMS Nasıl Kurulur

KDE Neon ile, Plazma ortamınızın ve KDE uygulamalarının istikrarlı ve güvenli bir sistem sağlamak için sürekli olarak güncelleneceğinden emin olabilirsiniz.

4. OpenSUSE Tumbleweed

OpenSUSE’nin 2 çeşidi vardır: kararlı bir sabit sürüm olan OpenSUSE Leap ve tamamen yuvarlanan bir sürüm olan OpenSUSE Tumbleweed. Genel olarak OpenSUSE, Yazılım geliştiricilerine ve sistem yöneticilerine odaklanır ve genellikle yüksek kararlılığı ve gelişmiş güvenliği göz önüne alındığında sunuculara yerleştirilir.

OpenSUSE Tumbleweed

Yine de OpenSUSE masaüstü kullanıcıları ve Linux meraklıları için mevcuttur ve kullanıcılar GNOME, XFCE, KDE Plasma, Cinnamon, MATE ve LXQt gibi çeşitli masaüstü ortamları arasından seçim yapabilirler.

KDE Plazma 5 diğerlerinden daha rafine bir şekilde çıkıyor. Ne yazık ki, özelleştirmelerin yolu çok azdır ve kullanıcılar, daha önce bahsedilen dağıtımların aksine, burada ve orada ince ayar yapma özgürlüğünden yararlanamayabilir. Örneğin, aralarından seçim yapabileceğiniz duvar kağıtlarının sayısı sınırlıdır.

5. KaOS 2020.07

KaOS, Arch Linux’tan esinlenerek bağımsız olarak oluşturulmuş bir Lean KDE dağıtımıdır. Bu, KDE Plasma 5 ve Qt’ye vurgu yapılarak oluşturulmuş başka bir yuvarlanan dağıtımdır.

Tıpkı Arch Linux gibi, Pacman’i paket yöneticisi olarak kullanır. KaOS’un dezavantajı, sınırlı sayıda depo olması, bu da sizin kullanıcıların Kubuntu gibi diğer sistemlerden farklı olarak binlerce paketi indirme lüksüne sahip olmadığı anlamına gelir.

KaOS Linux

KDE Plazma 5, yerel Masaüstü ortamıdır ve diğer dağıtımlardan farklı olarak biraz azaltılmıştır. Oldukça minimaldir ve kaynak dostudur ve aynı zamanda temel KDE uygulamalarını kutudan çıkarır. Kullanıcı arayüzü oldukça çarpıcı ve sınırlı yazılım paketlerine sahip olsa da, ortalama bir masaüstü kullanıcısı için oldukça iyi çalışıyor. KaOS yalnızca 64 bit mimaride mevcuttur.

6. NetRunner

Netrunner, Debian’ı temel alır ve en son sürümü, 23 Şubat 2020’de piyasaya sürülen Nerunner 20.01’dir. Onu diğerlerinden ayıran muhteşem bir arayüz ile birlikte gelir. Indigo küresel teması olarak bilinen kendi temasıyla birlikte Theming-wise gibi varyantlarla birlikte gelir.

İlgili Yazı :  Linux Strings Komutu Kullanımı
NetRunner Linux

Kutudan çıkar çıkmaz başlamanıza yardımcı olacak çeşitli araçlar ve uygulamalar elde edersiniz. Bunlar arasında LibreOffice paketi gibi üretkenlik uygulamaları, GIMP ve Krita gibi görüntü düzenleme araçları, vektör grafikleri için popüler Inkscape ve Skype ve Pidgin gibi sohbet uygulamaları bulunur.

Bu, bazı Linux dağıtımlarının bir toplamıydı, bazı zarafet ve görsel çekicilik yayarken aynı zamanda çoğu kullanıcının ihtiyaç duyduğu kararlılığı ve basitliği sundu. Düşüncelerinizi bize bildirin.

5 1 vote
Article Rating
Kaynak
https://www.tecmint.com/best-linux-distributions-for-kde-plasma/
Etiketler

agah

Herkesin tek hakkı var.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Kapalı
Kapalı