Genel

Google Gibi Davranan Robot Çağrı Şirketine Ceza!

Google gibi davranarak küçük işletme sahiplerini dolandıran Pointbreak Media şirketi, Federal Ticaret Komisyonu (FTC) tarafından kapatıldı.

Google gibi davranarak birçok işletmeyi kandırdığı öne sürülen dört adet robot çağrı şirketi, Federal Ticaret Komisyonu tarafından haklarında dava açılarak kapatıldı. Dün yapılan duyuruya göre; ABD çapında milyarlarca illegal çağrı gerçekleştirdi.

FTC, 2017 ve 2018 yıllarında NetDotSolutions, Higher Goals Marketing, Veterans of America ve Pointbreak Media’ya dava açtı.En çok dikkat çeken Pointbreak Media şirketi. Pointbreak Media şirketinin veri servisi sağlayıcısı ya da Google MyBusiness ajansı tarafından yetkilendirilmiş gibi robot çağrılar gönderdiği öne sürüldü.

Hedef olarak küçük işletme sahiplerini seçtiler, şirket sahiplerini arayıp Google arama sonuçlarında kalıcı olarak kapatılmış olarak görüntülendiğini söylüyordu. Çevrimiçi olabilmeleri için yüzlerce dolar isteyen bu şirket, ödeme isteğini kabul eden işletme sahibine, Google arama sonuçlarında daha öne çıkmak isteyip istemediklerini soruyordu.

Farklı robot çağrı firmalarının sahipleri oldukları ortaya çıktı ve 500 bin dolardan 3,64 milyon dolara kadar ceza verildi.

FTC Tüketici Koruma Büro Sorumlusu Andrew Smith’nin açıklaması şöyle; “istenmeyen çağrılarla savaşmak bizim birinci önceliğimiz”. Fakat şirketlere düzenli olarak ceza verilse de çok faydalı olduğu söylenemez.


vote
Article Rating
İlgili Yazı :  Love, Death & Robots: Netflix'in Yeni Animasyon Dizisi 1.Sezon[İnceleme]

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Kapalı
Kapalı