Donanım

AMD’nin Ryzen 3000XT İşlemcileri Geekbench’te Ortaya Çıktı

AMD’nin geçtiğimiz günlerde tanıttığı yeni Ryzen 3000XT işlemci serisinde yer alan 3 işlemci, Geekbench üzerinde test edildi. Geekbench testi sonucunda işlemcilerin performansları ve aralarındaki fark da ortaya çıkmış oldu.İntel’in yeni işlemcilerini tanıtması ile hemen karşılık veren AMD test sonuçları ile İntel’i üzebilir.

En büyük işlemci üreticileri İtel ve AMD arasındaki çekişme sürüyor İnteli’in zirvedeki yerini her geçen gün yükselen ve daha fazla sevilen ismi AMD, geçtiğimiz günlerde yeni Ryzen 3000XT ‘Matisse Refresh’ serisi işlemcilerini tanıtmıştı. AMD’nin yeni işlemci serisi, 7 nm Zen 2 mimarisine sahip ve Ryzen 3000X serisine göre nispeten daha yüksek bir performans sunan 3 işlemciden oluşuyordu.

AMD, yeni Ryzen 3000XT işlemcilerini tanıttığında her üç işlemcinin de 7 Temmuz’da piyasaya sürüleceğini söylemişti. Tabii bu zamana kadar işlemciler hiç kimsenin eline geçemeyeceğinden kullanıcılar, işlemcilerin performansı hakkında daha az bilgi sahibi olacaklardı ancak seride yer alan 3 işlemcinin performansları bugün ortaya çıktı.

İşlemciler Geekbench’te görüldü:

amd geekbench

Twitter’da paylaşım yapan ‘APISAK’ isimli bir kullanıcı, Geekbench üzerinde test edilen ve 3000XT serisinde yer alan Ryzen 5 3600XT, Ryzen 7 3800XT ve Ryzen 9 3900XT işlemcilerinin test sonuçlarını paylaştı. Geekbench üzerindeki sonuçlara göre her bir işlemci aynı platformda test edildi, yani işlemciler arasındaki performans farkı fazlasıyla net bir şekilde ortaya çıktı.

GIGABYTE X570 AOURS Master anakart ve 64 GB DDR-4 3200 RAM’in bulunduğu bir sistemde test edilen işlemciler, tek çekirdekli ve çok çekirdekli performansları üzerinden puanlandı. Test sonuçlarında her bir işlemcinin tek çekirdekli performansı ortalama 1.400 puan aldı.

amd geekbench

İşlemcilerin çok çekirdekli performansları ölçüldüğündeyse arada tutarlı bir farkın olduğu görüldü. Serinin en düşük performanslı işlemcisi Ryzen 5 3600XT, girdiği iki testten 7.914 ve 7.910 puanlarını aldı. Orta seviyede yer alan Ryzen 7 3800XT’yse çok çekirdekli performans testinde 9.795 puan kaptı.

İlgili Yazı :  400 serisi anakartlarda AMD Zen 3 desteği: AMD Intel'e mi benziyor?

Serinin canavarı Ryzen 9 3900XT, diğer işlemcilere önemli bir fark atarak çok çekirdekli performans testinden 12.970 puan almayı başardı.

5 1 vote
Article Rating

agah

Herkesin tek hakkı var.

İlgili Makaleler

Abone ol
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Başa dön tuşu
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x
Kapalı
Kapalı